ارگ راین

ارگ راین

حتما تا به حال شنیده‌اید که از ارگ راین با صفت “دومین بنای خشتی جهان” یاد می‌کنند اما این ادعا نادرست است است. این ارگ در واقع دومین بنای خشتی بزرگ ایران است و جزو ۱۰ بنای خشتی بزرگ در دنیاست. اما این نکته هیچ چیز از عظمت و خارق‌العاده بودن این بنا نمی‌کاهد. مساحت این ارگ ۲۲هزار متر مربع است.

ارگ راین در شهر راین در ۱۰۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است. پس از تخریب بخش عمده‌ای از ارگ بم در زلزله‌ی حولناک سال ۱۳۸۲، ارگ راین بر سر زبان‌ها افتاد و عظمت این ارگ بیش از پیش به چشم آمد. ارگ راین روی تپه‌ای مشرف به شهر راین واقع شده است و ثبت جهانی یونسکو شده است. این ارگ تا حدود زیادی شبیه به ارگ بم است.  نقشه‌ی قلعه مربع شکل است و در اطراف خود چند برج بارو دارد که ارتفاع هریک از آن‌ها بیش از ۱۰ متر است. در ضلع شرقی ارگ یک سردر ورودی است تنها راه ورد به قلعه است.

ارگ راین مجموعه‌ای کامل شامل بازار، گذر اصلی، میدان، مسجد، زورخانه، برج دیدبانی، خانه‌های اعیانی و عامه‌نشین است. مورخان قدمت این بنا را به دوره‌ی ساسانیان نسبت می‌دهند. تعداد برج‌های دیدبانی ۱۶ عدد است که در نوع خود بی‌نظیر هستند.

ارگ بزرگ راین

تاریخچه

در گذشته به ویژه دوره ساسانیان، شهر راین یکی از مراکز مهم داد و ستد بازرگانان بوده است. موقعیت ویژه‌ی این قلعه و قرار گیری در مسیر جیرفت و کرمان سبب شده است که این قلعه جایگاهی مناسب برای مسافران و بازرگانان باشد. در برخی کتاب های تاریخی چنین آمده که در زمان یزدگرد سوم، آخرین پادشاه ساسانی، اعراب به فرماندهی مجاشع ابن مسعود توانستند شهر کرمان و مناطق بسیاری از این منطقه  را تصرف کنند؛ اما نتوانستند راهی به سوی ارگ راین پیدا کنند.

قلعه‌ی راین در گذر سال‌ها بخش‌های تخریبی داشته و تخمین زده می‌شود که ارگ امروزی قدمتی حدود ۵۰۰ ساله داشته است. در آن زمان میرزا حسین‌خان راینی فرمانروای آن منطقه بوده و محل اقامت خود را در این قلعه بنا نهاده است. وی پس از بازسازی قلعه، آن را دوباره ه دژی مستحکم تبدیل کرد که بیش از ۵۰۰۰ نفر در آن زندگی می‌کردند. برخی منابع از این ارگ با نام ارگ میرزا حسین خان یاد کرده‌اند.

برج‌های شانزده گانه

هریک از برج‌های جانبی قلعه کاربری خاصی دارد که در زیر به موارد کابری آن اشاره شده است:

برج جنوب شرقی: این برج مناسب دیده‌بانی منطقه‌ی دشت گلابی بوده است و رو به ارگ بم است.

دو برج شرقی: این برج‌ها برای دید‌بانی منطقه‌ی عباس آباد بوده است.

برج شمال شرقی: کاربری این برج دیده‌بانی منطقه‌ی کلگی است.

دو برج شمالی: این برج‌ها مناسب دیده‌بانی کوه عسکرویه و پشت بند هستند. ٖ

برج شمال غربی: این برج برای دیدن منطقه‌ی ظهرود است.

دو برج ضلع غربی: دیدن کوه هزار از این دو برج امکان پذیر بود.

برج جنوب غربی: منطقه‌ی باب زنگی از این بخش رصد می‌شد.

دو برج جنوبی: این دو برج برای دیده‌بانی زمان آباد کاربری داشتند.

برج‌های حاکم نشین:  دیده‌بانی میدان داد و ستد و ماموران حکومتی وظیفه‌ی این بخش‌ها بوده.

برج مادر: این برج با تمام برج ها ارتباط داشته و دیده بان این برج، اطلاعات را از تمام برج ها دریافت می کرده و به قلعه حکومتی می فرستاده است.

قلعه راین

ساختمان‌های ارگ راین

همانطور که پیشتر گفته شد ارگ راین عظمتی وصف‌ناشدنی دارد از همین روی تعداد بناهای اصلی و تاریخی داخل آن بسیار زیاد است. در این بخش چند مورد از آن‌ها ذکر شده است:

  • آتشکده‌های موقت و دائمی
  • ساختمان خان نشین
  • بخش نگهبانی
  • انبار‌های عظیم
  • میدان اصلی
  • بازار
  • ساختمان قرنطینه به منظور تشخیص بیماری‌های افراد ورودی به شهر
  • ساختمان‌های اعیانی

جاذبه‌های اطراف ارگ راین

در فاصله‌ی ۱۷ کیلومتری ارگ، آبشار راین قرار دارد که از مهمترین جاذبه‌های منطقه‌ی راین است. این آبشار ارتفاعی حدود ۴۰ متر دارد و در ارتفاعات کوه هزارقرار دارد. در میان محلی‌ها این آبشار با نام آبشار زر رود نیز شناخته می‌شود. آبشار در برخی ماه‌های سرد سال یخ می‌زند و صحنه‌ای فوق‌العاده را می‌آفریند. در فصول گرم سال نیز آب این آبشار بسیار خنک است. سفر به این آبشار تجربه‌ای فراموش نشدنی را برایتان می‌سازد.

در ۲۰ کیلومتری ارگ باغ شاهزاده ماهان واقع شده است که در نوع خود باغی مثال زدنی است.

توصیه می‌شود که هرگاه رهسپار کرمان شدید، حتما یک روز را به بازدید  از ارگ راین و جاذبه‌های اطراف آن اختصاص دهید.

آبشار راین
قلعه باستانی راین

 

Tripema.com

 

1 پاسخ به “ارگ راین

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *