استان ایلام – در اعماق زاگرس

استان ایلام

ایلام، این استان غربی ایران به اندازه‌ی قابلیت‌هایش شناخته نشده است. ظرفیتهای این استان بسیار بیشتر از چیزیه که گردشگرای کم تعداد امروزش از آن می‌دونن.البته تو سالای اخیر با بیشتر شدن تعداد زائران کربلا که از این استان عبور می‌کنن وضعیت توریسم  بهتر شده، اما هنوز تا ظرفیت‌های واقعیه این استان فاصله‌ی زیادی داره. ایلام استان خیلی بزرگی نیست ولی در همین ابعاد کم جاذبه‌های مختلف زیادی داره.یکی از نقطه قوت‌های استان ایلام پروازهای هر روزه‌ از طرف تهران و مشهد و … هستش.

موزه مردم شناسی ایلام

موزه‌ی مردم شناسی ایلام یکی از بهترین مکان‌ها واسه آشنا شدن با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایلامه که در یک قلعه تاریخی با نام والی قرار گرفته است. از سال ۱۳۸۵ این موزه راه افتاده و وجود اتاق‌های زیاد در این قلعه باعث شده که این موزه در آن جای بگیره. قدمت این قلعه بالای ۱۰۰ ساله و در خیابان خلیج فارس هستش. یکی از زیباترین بخش‌های این موزه بخش تاکسیدرمی‌ها هستش.

ردپای عشق در ایلام

“طاق شیرین” ردپای عشق رو به این استان زیبا آورده. همونجور که از اسمش می‌شه حدس زد این بنا مربوط به “شیرین و فرهاد” هستش. قدیمی‌ها افسانه‌های زیادی برای این بنا ساخته‌اند.  اونا معتقدند این بنا را فرهاد در یه نصفه روز واسه استراحت شبانه‌ی شیرین ساخته!  از اونجایی که فرهاد کوه کنِ ماهری بوده و حسابی هم عاشقه شیرین بوده اصلا بعید نیست که این داستان واقعی باشه!

خیلی از باستان‌شناس‌ها قدمت طاق شیرین رو به دوره‌ی سامانیان نسبت می‌دن. معماری و شکل این طاق واقعا بینظیره!

سفر به دل کوهستان

رشته‌کوه زاگرس در ناحیه‌ی استان ایلام زیبایی خاص و عجیبی به این منطقه داده. طبیعت‌گردای حرفه‌ای عاشق طبیعت خاص  ایلام هستن پس به شما هم پیشنهاد می‌شه که حتما به خاطره طبیعت این استان هم که شده بهش یه سری بزنید.

ایلام غارهای خیلی زیادی داره که در دل همین رشته کوه زاگرس قرار گرفته. غار خفاش در دهلران  یکی از قشنگ‌ترینِ این غارهاست. همونجوری که از اسمش معلومه پر از خفاشه پس اگه قصد سفر به اونجا رو دارید حتما مراقب حضور اون‌ها باشین.

از دیگر غارهای خوشگل در این استان میشه از “غار بره زرد” و ” غار کنارتاریکه”  نام برد که دارای هوای بسیار سرد هستند. پرده‌های سنگی و مجسمه‌های استلاگمیتی و استلاگتیتی زیبایی در این اماکن هست.

تنگه‌ها

به جرات میشه ادعا کرد که تنگه‌های استان ایلام در ایران نظیر ندارن. تنگه ‌های “ارغوان” و “رازیانه” و تفرجگاه‌های “ششدار” و “تجریان” از جمله اماکن تفریحی و خوشگل ایلام هستن.

برای رسیدن به تنگه‌ی ارغوان باید ۳ کیلومتر از ایلام به سمت شمال شرق برید. علت نامگذاری این تنگه به نام ارغوان به خاطر وجود گل‌های ارغوان چر تعدادی هستش که در این منطقه روییده. وقتی حرف از گل و گیاه زیاد در یک منطقه‌ای می‌شه بلافاصله باید به دنبال عسل در اونجا باشیم. عسل‌های ایلام با وجود کیفیت فوق‌العاده‌ای که دارن هیچ موقع نتونستن به شهرت برسن!

برای رسیدن به تنگه‌ی رازیانه نیازه که ۴۵ کیلومتر از ایلام دور بشید و به سمت روستای چنارباشی برید.تنگه رازیانه بکرتر و زیباتر از بقیه‌ی نقاط مشابه هست اما به دلیل دوری کمتر دیده شده.

آبشارها

طبیعتاً وقتی یه منطقه کوهستانیه پس باید منتظر آبشار هم باشیم.

برای رسیدن به “آبشار گچان” کافیه از ایلام ۱۵ کیلومتر به سمت سرابله برید; این منطقه به دلیل داشتن درخت‌های بلوط بلند بسیار معروفه و همچنین وجود داشتن تعداد زیادی چشمه در اونجا باعث شده آبشارهای کوچک و بزرگ زیادی دیده بشه که یکی از بزرگنرین‌هاش آبشار گچان هستش.

دیگر آبشار بزرگ و معروف استان ایلام آبشار “اَما” هست که در۲۵ کیلومتری جنوب ایلام قرار داره. این آبشار ۲۰ متری در منطقه‌ی کوه “برآسمان” هست. واسه رسیدن به پای این آبشار یه پیاده‌روی نیم ساعته در انتظارتونه.

خرید و خوراک

بعد از گشت و گذار در طبیعت ایلام حالا نوبته خرید و سوغاتی شده. شیرینی‌های سنتی گزینه‌ی مناسبی برای سوغاتی هستش. از جمله شیرینی‌ها و خوراکی‌های سنتی ایلام به موارد زیر می‌شه اشاره کرد :

 • کاک
 • نان پیگ
 • بژی برساق
 • کله کنجی
 • گمکه
 • نان ساجی
 • نان پنجه‌کش
 • شل کین
 • سمون
 • حلوای بگل
 • نان کزگه

خیلی از مردم چاقو رو سوغات زنجان میشناسن ولی ایلامی‌ها از قدیم چاقوساز‌های ماهری بودن و هنوزم هستن. در بازار سنتی ایران چاقو‌های با کیفیت زیادی پیدا می‌شه. در کنار چاقو، گلیم و جاجیم هم صنایع دستی‌ای هستن که پیشنهاد می‌شه حتما از ایلام بخرید.

حالا اگه ایلام زیبا براتون به اندازه‌ی کافی جذاب شده و قصد سفر به اونجا رو دارین می‌تونین از اپلیکیشن تیریپ‌ما استفاده کنید تا ما شما را در این سفر یاری کنیم.

tripema.com

2 پاسخ به “استان ایلام – در اعماق زاگرس

 1. من عاشق ایلامم، کلا هرکی آب و خاکش رو دوس داره دیگه 😂

  (تو نظرات بشه ایموجی استفاده کرد خوب میشه)

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *