ایل گلی – نگین شهر تبریز

ایل گلی

زمانی که صحبت از سفر به شهر تبریز می شود اولین دیدنی که بلافاصله در ذهن مردم می آید پارک بزرگ و تماشایی ایل گلی است که به مانند نگینی در میان دیگر جاذبه های این شهر می درخشد. هر چند تبریز بیشتر به شهری تاریخی و فرهنگی شهره است. اما ایل گلی به واسطه طبیعت، حال و هوای خوش و فضای دلنشین و زیبایش سرآمد دیدنی های شهر اولین ها شده است

تاریخچه ایل گلی

تاریخچه ی این بنا به قبل از دوران صفویه و زمان پادشاهی آق قویونلو بر می گردد و تا آن دوران بزرگترین منبع ذخیره ی آب بود. در دوران حکومت صفویان که این بنا توسعه داده شد، دریاچه کاملا از شن و ماسه و هر آنچه که در آن بود خالی شد و دیواری سنگی هم دور آن کشیده شد. خیابان های اطراف این بنا هم در دوران قاجار ایجاد شدند و دور تا دور آن از درخت استفاده شد، این بنا در دوران پهلوی به یک جای تفریحی ودیدنی تبدیل شد. در وسط این استخر یا دریاچه، بنای هشت ضلعی زیبایی وجود دارد که امروزه از آن به عنوان تالار استفاده می شود.

دریاچه پارک ایل گلی

استخر یا دریاچه پارک ایل گلی، یکی از قسمت های اصلی این تفرجگاه بزرگ و تماشایی به شمار می رود و زیبایی خاصی به کل مجموعه بخشیده است. این استخر که به دلیل بزرگی، به آن دریاچه ایل گلی (شاه گلی) نیز می گویند، ۵.۵ هکتار وسعت دارد و می تواند تا ۷۲۰,۰۰۰ مترمکعب آب را در خود جای دهد. دریاچه ابعادی ۲۰۰ در ۲۰۰ متر دارد و به مانند نگینی در میان پارک ایل گلی می درخشد. عمق استخر در عمیق ترین قسمت آن به ۱۲ متر می رسد؛ اما در گوشه شرقی این عمق بین ۳ تا ۶ متر متغیر است. البته در گذشته استخر ابعادی بزرگتر داشت و کف آن نیز طبیعی بود؛ اما اکنون به خاطر وجود باغچه ای در اطراف، ابعادش کاهش پیدا کرده است. آب دریاچه از یکی از شعبه های رودخانه لیقوان،که در نزدیکی روستای چاوان جاری است، تامین می شود و به صورت جویباری کوچک از جنوب شرقی دریاچه به درون آن می ریزد.

کاخ ایل گلی

کاخ شاه گلی یا عمارت کلاه فرنگی بنایی هشت ضلعی و دو طبقه است; این کاخ یکی از نمادهای شهر تبریز به شمار می رود و قدمت آن به دوران آق قویونلوها باز می گردد. سازه ای زیبا و الماسی شکل با گنبدی کوچک بر بالای آن که تا پایان دوره قاجار، گردشگاهی برای شاهزادگان درباری بود و امروزه به رستوران و تالاری برای پذیرایی از مسافران و مردم تبدیل شده است. این عمارت زیبا و دو طبقه به وسیله‌ خیابانی از سمت ضلع جنوبی دریاچه به دیگر قسمت های پارک متصل است و به مانند شبه جزیره ای در استخر شاه گلی خودنمایی می کند.

شاه گلی
ایل گلی
شاه گلی
ایل گلی
شاه گلی
شاه گلی
شاه گلی

مجموعه ایل گلی در فصل های بهار، تابستان و پاییز برای گردشگران امکان قایق سواری در دریاچه را فراهم‌کرده‌است.

به شما توصیه می­شود حتما در سفرتان به تبریز از این مجموعه ی زیبا دیدن فرمایید.

Tripema.com

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *