باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان قدمتی حدود ۱۴۰ ساله دارد. طبق آنچه در کتب عهد قاجار یافت می‌شود این باغ زیبای ایرانی در سال ۱۲۹۸ هجری قمری توسط یکی از شاهزاده‌های قاجار بنا شده است. عبدالحمید میرزا ناصرالدوله که یکی از شاهزادگان قاجاری بود در سالی که حکومت کرمان را برعهده گرفت دستور ساخت این باغ را صادر کرد. الته با مرگ وی ساخت باغ نیمه‌کاره رها شد. برخی از کاشی کاری‌های بنا نیمه کاره رها شده بود و این نشان دهنده‌ی این است که سازنده و معماره سازه، پس از مرگ شاهزاده کار را نیمه کاره رها کرده‌ است.

علت نام این باغ نیز همین است که به دستور شاهزاده‌ی قجری ساخته شده است; این باغ زیبا و شگفت‌انگیز  در شهر ماهان در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر کرمان ساخته شده است. اگر با ماشین از کرمان به سمت ماهان حرکت کنید حدودا ۳۰ دقیقه که از مبدا دور شدید به باغ شاهزاده ماهان خواهید رسید. این باغ در نزدیکی مقبره‌ی شاه نعمت الله ولی ساخته شده است.

باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان یکی از بهترین نمونه‌های باغ ایرانی است که در سازمان جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. اما باغ ایرانی چیست؟

باغ ایرانی

باغ ایرانی سبکی از باغ است که برای بسیاری از گردشگران حرفه‌ای در سراسر جهان شناخته شده است; باغ ایرانی دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را از دیگر سبک باغ‌های جهان متمایز می‌سازد. ریشه‌ی این نوع باغ به دوران حکومت هخامنشیان باز می‌گردد. قدیمی‌ترین نمونه‌ی باغ ایرانی باغ پاسارگاد است و مدرن‌ترین نمونه‌ی آن باغ شاهزاده ماهان است. باغ ایرانی به تخت ایرانی نیز شهرت دارد از همین روی تخت جمشید در اصل باغ ایرانی جمشید بوده است.

هرباغ ایرانی چند ویژگی منحصر به فرد دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محصور بودن باغ
  • داشتن یک حوض یا استخر در میانه‌ی باغ
  • محصور بودن باغ با دیوار
  • تقارن و نظم چلیپایی
  • تساوی تعداد گیاهان در دو سوی باغ
  • وجود نهر یا رود در میانه‌ی باغ
  • فواره
  • کوشک یا بنای اصلی به عنوان اقامتگاه اصلی
باغ شاهزاده ماهان

 

ویژگی‌های باغ شاهزاده ماهان

وجود خاک حاصلخیز، آفتاب لازم، وزش باد ملایم و نسیم و بالاخره دسترسی به آب (قنات تیگران) امکان ایجاد باغی در آن مقیاس را در گستره‌ای خشک و بی آب و علف، معجزه گونه فراهم ساخته است. آب که منبع اصلی حیات این باغ است از ضلع شمالی باغ وارد می‌شود و از ضلع جنوبی خارج می‌گردد. پلکانی بودن و شیبدار بودن فضای بیرونی باغ سبب می‌شود تا آب به خوبی جریان پیدا کند و در بخش‌هایی آبشارهای کوچکی را ایجاد می‌کند. جالب است بدانید که باغ شاهزاده ماهان در وسط منطقه‌ای کاملا خشک و بی آب بنا شده است و منبع تامین آب آن قنات است.

بنای اصلی باغ در آخرین نقطه‌ی باغ واقع است واین باغ شامل دو استخر بزرگ در مسیر جریان آب می‌باشد. بنای اصلی یا به عبارت دیگر کوشک اصلی  در مرکز سازه قرار دارد و در طرفین ساختمان اصلی دو بخش دیگر با ارتفاع کمی کمتر واقع شده است.

باغ شاهزاده ماهان در سال ۱۳۵۷ برای اولین بار مرمت شد و همچنین در زلزله‌ی سال ۱۳۶۰ آن منطقه آسیب‌هایی به باغ وارد شد که سبب شد تا دوباره پس از زلزله باغ مرمت گردد.

باغ شاهزاده ماهان

سیستم فواره‌ها

جریان آب درقالب یک رود ، ازجلوی سازه‌ی اصلی تا سردر ورودی ادامه دارد و در دو طرف آن دو حوض بزرگ یا استخر دیده می شود. این آب با جاری شدن در باغ شاهزاده  نقش آبیاری گیاهان را دارد.

علاوه بر این، وجود فواره ها در این حوض ها بر طراوت فضا افزوده و حال و هوای خاصی را در آن ایجاد کرده است. این فواره ها بسیار هوشمندانه ساخته شده اند و تنها بر اساس اختلاف ارتفاع، به کارگیری شیب و بدون استفاده از هیچ نیروی دیگری، فعال هستند. در این سیستم از مخزن‌هایی استفاده شده که در نتیجه ی اتصال به یکدیگر می توانند مانند لوله های ساختمان ایفای نقش کنند. آب جاری در باغ  در داخل این مخزن‌ها جریان می یابد تا اینکه به  یکی از خمره هایی که نقش زانو را در سیستم های لوله کشی امروزی دارد، می رسد و از آنجا به بیرون فوران می کند.

برج مراقبت

در سمت چپ باغ محلی برای اقامت دائمی نگهبان و مراقب باغ تعبیه شده بود. این بنا که در اصل محل اقامت زعیم باشی بود در واقع روی حمام قرار گرفته است و شکلی استوانه‌ای داشته که به عنوان برج مراقبت نیز کاربرد داشت. به خاطر عمق بیشتر بنای خانه زعیم باشی نسبت به اتاق های دیگر پیرامون باغ، این ساختمان بیشترین بیرون زدگی از دیوار پیرامونی را به ویژه در قسمت پشت حیاط مرکزی دارد.

امکانات باغ

باغ شاهزاده ماهان چند سالیست که آماده پذیرایی از مسافران و مراجعه کنندگان عزیز است; در اطراف باغ اتاق‌هایی جهت اسکان شبانه‌ی مسافران فراهم شده است. همچنین مراجعه‌کنندگان می‌توانند از کافی‌شاپ و رستوران باغ استفاده کنند.

برای ورود به باغ شما ملزم به پرداخت ۲۵۰۰ تومان تحت عنوان ورودیه‌ی باغ هستید; در جلوی باغ محل پارک اتوموبیل وجود دارد که البته هزینه‌ی آن جداگانه دریافت می‌شود.

باغ شاهزاده ماهان در قدیم

TRIPEMA.COM

 

 

1 پاسخ به “باغ شاهزاده ماهان

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *