بایدها و نبایدها در آشنا سازی کارمندان جدید با قوانین و مقررات

بایدها و نبایدها در آشنا سازی کارمندان جدید با قوانین و مقررات

آشنا سازی کارمندان جدید یک سازمان با مقررات سازمانی از نکات بسیار مهم در سازمان‌ها است. پروسه‌ی انجام این آشنایی باید به بهترین شکل ممکن و همچنین در اسرع وقت رخ دهد زیرا هرچه این فرایند درست‌تر و سریع‌تر انجام شود موفقیت‌های کارمندان جدید و سازمان زودتر رخ می‌دهد. متاسفانه بسیاری از سازمان‌ها در این امر شتاب زده عمل می‌کنند و به همین دلیل باعث می‌شود تا آموزش و آشناسازی کارمندان ناقص رخ دهد و همین امر سبب می‌شود تا زمانی دو چندان لازم باشد تا به حد ایده‌آل برسند.

در این متن قصد داریم تا تعدادی از بایدها و نبایدهای مهم در این رابطه را برایتان توضیح دهیم.

۱-ارائه‌ی قوانین و مقررات مکتوب

یکی از بهترین روش‌ها برای آشنا سازی سریع کارمندان جدید آن است که اصلی‌ترین و مهم‌ترین قوانین عمومی سازمان را به صورت مکتوب در اختیار کارمندان جدید قرار داده  شود. مقررات باید به صورت کاملا واضح توضیح داده شده باشد. مطالعه‌ی این برگه برای همه‌ی اعضا باید اجباری باشد.

۲-ارائه‌ی قوانین را با توضیحات عمومی اشتباه نگیرید

متاسفانه بسیاری از کافرمایان پروسه‌ی آشناسازی کارمندان را با معرفی عمومی اشتباه می‌گیرند. این پروسه‌ی آشنا سازی باید در رابطه با بایدها و نبایدها در حوزه‌ی رفتار سازمانی و اهداف شرکت باشدنه معرفی بخش‌های مختلف شرکت. هرچند معرفی بخش‌های مختلف شرکت نیز از جمله کارهای مهم است.

۳-راهنمایی در چند هفته‌ی ابتدایی

معمولا کارمندان جدید در چند هفته‌ی ابتدایی سردرگم هستند و نیاز به راهنمایی دارند. لازم است برای آن‌ها یک جدول به همراه زمان بندی آماده کنید تا پروسه‌ی آشنایی سریع‌تر اتفاق بیافتد. در این مدت از او توقع نداشته باشید تا همه‌ی کارها بی‌نقص انجام شود. اتفاقا اجازه دهید تا حل مشکلات را در حین کار بگیرد.

۴-پروسه‌ی آشنا سازی کارمندان جدید، کاری یک روزه نیست

پروسه‌ی آشناسازی کارمندان، کاری یک روزه نیست پس در انجام این فرایند عجله نکنید. تعجیل در این کار باعث عدم اموزش کامل می‌شود که در نهایت به ضرر کل سازمان خواهد بود.

۵-مطمئن شوید که کارمند جدید با فرهنگ سازمانی شما آشنا شده باشد

فرهنگ سازمانی یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروسه‌ی آشنا سازی کارمندان جدید است از این رو حتما مطمئن شوید تا این آشنا سازی به خوبی و کامل انجام شده باشد.

۶-پروسه‌ی آشنا سازی کارمندان جدید فقط وظیفه‌ی بخش منابع انسانی نیست

در بسیاری از سازمان‌ها تصور بر این است که بخش منابع انسانی فقط موظف است تا کارمندان جدید را با شرایط کنونی شرکت آشنا سازد در حالی که این پروسه بر عهده‌ی تمامی اعضای تیم است تا کارمندان جدید را از شرایط موجود آگاه سازند. بنابراین پروسه به نوعی موقت انجام شود بلکه این پروسه هر روزه صورت می‌گیرد.

۷-یک مسئول و یا یک دوست برای کارمندان جدید انتخاب کنید

شما به عنوان مسئول یک سازمان می‌توانید از یکی از اعضای قدیمی‌تان بخواهید تا به عنوان یک دوست و همراه در ابتدای راه تمامی جزییات ضروری را برای عضو جدید توضیح دهد و با ایجاد ارتباطی دوستانه به همگام‌سازی وی کمک کند.

۸-بازخورد بگیرید

بعد از آن که کارمندان جدید تا حدی در مجموعه‌ی جا افتاد حتما بازخورد عملکرد وی را ارزیابی کنید و با روزهای پیشین مقایسه کنید. از این طریق می‌توانید عملکرد روزانه‌ی وی را بررسی کنید تا ببینید که آموزش‌های شما در راستای آشنا سازی کارمندان جدید چگونه پیش رفته است.

۹-پروسه‌ی آشنا سازی کارمندان جدید، پروسه‌ای دائمی نیست

همانطور که این فرایند، فرایندی ۱ روزه نیست، باید توجه داشت که این فرایند دائمی هم نیست. از زمانی که حس شد کارمندان جدید با تیم به همگامی مناسب رسیده است باید این پروسه پایان یابد تا هم کارمند جدید احساس دائمی بودن کند و هم وقت دیگر بخش‌های سازمان صرف این موضوع نشود.

آشنا سازی کارمندان جدید
آشنا سازی کارمندان جدید با قوانین و مقررات سازمان

بطور کلی می‌توان گفت که اگر فرایند آشنا سازی کارمندان جدید با فرهنگ سازمانی و مقررات سازمان به صورت بهینه صورت بگیرد، عملکرد کارمند به طرز چشم‌گیری به سرعت رشد می‌کند و می‌تواند یکی از اعضای بسیار مفید سازمانتان باشد. این فرایند، فرایندی الزامی و بسیار حساس است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت.

Tripema.com

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *