بش قارداش تفرجگاهی طبیعی و تاریخی

بش قارداش تفرجگاهی طبیعی و تاریخی

تفرجگاه طبیعی و تاریخی بش قارداش در استان خراسان شمالی و در نزدیکی شهرستان بجنورد قرار دارد. این پارک زیبا در ۷ کیلومتری جاده‌ی بجنورد اسفراین قرار دارد. این تفرجگاه تاریخی در سال ۱۳۸۰ به عنوان. یکی از آثار ملی ثبت گردید. مساحت کل پارک جنگلی بش قارداش ۴۵۰ هکتار می‌باشد که ۱۰ درصد آن اختصاص به جاده، پارکینگ، محل‌های ورزشی، آلاچیق، چایخانه سنتی، رستوران‌ها، متل‌ها و ساختمان اداری دارد و بقیه آن جنگل‌کاری شده است.

بش قارداش
پارک بش قارداش

علت نام‌گذاری بش قارداش

در دوران ساسانیان و اشکانیان عبادتگاه پیشوایان کنتیس زرتشتی در این محل قرار داشته و به سبب اقامت چهارفصل مغ (بزرگان دینی زرتشتی) به چهار مغان مشهور شد. اما نامِ بش قارداش بر اساس داستانی تاریخی می‌باشد.  طبق این روایت تاریخی ، در ایام قدیم پنج برادر در شهر بجنورد زندگی می‌کردند که به دلیل مخالفت با ظلم حکمران تحت تعقیب مأموران حکومتی آن دوران قرار گرفتند. آن ها برای فرار از دیست ماموران حکومتی به سمت این مکان تاریخی فرار کردند و ماموران نیز آنان را تعقیب کردند. پنج برادر از خدا طلب کمک کردند تا راه نجاتی داشته باشند و در این هنگام پنج سوراخ در کوه ایجاد شد که برادران به آن‌ها پناه بردند. از آن یه بعد از سوراخ‌ها آب گوارایی جاری شد. البته صحت این داستان تاریخی تایید نشده است و بیش‌تر مورخان اعتقاد دارند که این موضوع یک افسانه‌ی محلی است.

البته بعضی دیگر این موضوع را این‌چنین تفسیر می‌کنند که چون پنج چشمه از پنج غار سنگی نشات گرفته است، نامشان بش قارداش شد، یعنی قار یا غار و داش که در ترکی همان سنگ است. البته این گفته توسط مهاجران و کسانی که آشنایی با زبان ترکی نداشته‌اند پدید آمده، زیرا در ترکی صفت قبل از اسم می‌آید؛ یعنی اگر این‌گونه بود باید “بش داشلِه غار ” نامیده می‌شد، که این چنین نیست.

ویژگی‌های تفرجگاه بش قارداش

آب چشمه بش قارداش از کوهی سنگی، از پنج شکاف بزرگ و کوچک در پایین کوه بیرون می‌ریزد. در گذشته آب چشمه در قسمت بالا و میانه کوه بیرون می‌زده و هم‌اکنون شکاف‌هایی نیز بر روی کوه به‌جای مانده‌ است. در پایین کوه شعار زرتشتیان یعنی ” پندار نیک گفتار نیک و کردار نیک ” بر روی کوه حک‌شده‌ است.

حکاکی این نوشته‌ها اثر اسماعیل جزمی است. وی از سنگتراشان و مجسمه‌سازان مشهور بجنوردی است که در حدود ۸۰ سال پیش این حکاکی را انجام داده است.

یک بنای قدیمی در کنار چشمه بش قارداش، به فرمان ناصرالدین‌شاه قاجار ساخته‌شده است. در اطراف این بنا تعدادی از افراد فوت شده و صاحب‌نام محلی دفن شده‌اند.

گورهای قدیمی که بخشی از آن‌ها به خاطر جاده‌سازی از بین رفته‌اند، در جنوب بنای فعلی بش قارداش، دیده می‌شوند. تندیس بوستان ملی بش‌قارداش، از آثار مرحوم حسین تیمورخانی است. این بنا براثر زلزله وعدم مراقبت آسیب فراوان دیده، به‌طوری‌که درِ منبت‌کاری شده که در ایوان میانی قرار داشته، اکنون در محل دیگری نگهداری می‌شود.

تفرجگاه بش قارداش
بش قارداش

امکانات تفریحی

در تفرجگاه بش قارداش، سه استخر وجود دارد; دو استخر آن برای شنای کودکان و بزرگ‌سالان ساخته‌شده و نمازخانه نیز از دیگر امکانات تفریحی و گردشگری بش قارداش محسوب می‌شود. اخیراً یک مرکز پرورش اسب و آموزش سوارکاری نیز در حاشیه بوستان ملی گردشگری بش قارداش بجنورد راه‌اندازی شده است. در سال ۱۳۷۸ بازسازی پارک با توافقی که بین متولی قانونی پارک آقای دکتر شادلو (نوه سردار مفخم) و شهرداری بجنورد، آغاز گردید. این توسعه شامل ساخت متل، رستوران، دریاچه مصنوعی، کمپینگ، باغ ایرانی بود که خشی از آن هنوز تکمیل نشده است.

گونه‌های گیاهی بش قارداش

 • سرو خمره‌ای
 • زیتون‌تلخ
 • چنار
 • زبان‌گنجشک
 • اقاقیا
 • کاتالپا
 • ارغوان
 • افرا
 • عرعر
 • کاج
 • توت
 • زرشک
بش قارداش
تفرجگاه ملی بش قارداش

فضای فعلی پارک بش قارداش توسط شهرداری بجنورد اداره می‌شود.بهترین زمان دیدن از این پارک فصل بهار و تابستان است.  فاصله‌ی این پارک از بجنورد حدود ۱۰ دقیقه و فاصله‌ی آن از مشهد حدود ۳ ساعت با خودرو شخصی  است.

Tripema.com

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *