بی‌خوابی ناشی از سفر ( جت‌لگ)

بی‌خوابی ناشی از سفر ( جت‌لگ)

حتما اصطلاح جت‌لگ به گوشتون خورده است. جت‌لگ به معنی اختلال خواب ناشی از سفره که معمولا در سفرهای طولانی پیش میاد. دلیل اصلی این نوع بی‌خوابی تفاوت ساعت نقاط مختلف دنیاست و همینطور بهم ریختن ساعت بیولوژیک بدن هستش.

حالا چه کارایی میشه کرد که به ان اختلال دچار نشیم؟! در واقع میتونم بگم نمیشه کاری کرد که کلا از دستش خلاص شیم چون این نوع بی‌خوابی بهر حال اتفاق میافته ولی چندتا نکته هست که میشه انجام داد تا کمتر اذیت بشیم و زودتر برطرف بشه.

ساعت بدن خود را تغییر دهید

تغییر دادن ساعت بدن پیش از سفر تکنیکی ساده اما زمان‌بر هستش. شما باید تقریبا از ۳ تا ۴ هفته قبل خودتون رو برای تغییر ساعت بدن و هماهنگی با ساعت مقصد آماده کنید. از ۴ هفته قبل سعی کنید ۱ ساعت ۱ ساعت خوابتان را به کشور مقصد نزدیک کنید تا زمان سفر که رسید شما کمتر اذیت شوید. البته این کار خیلی زمان‌بر هستش و خیلی سخت میدوننش.

زمان پرواز

انتخاب زمان پرواز کاری تقریبا سخت هست ولی اگه میتونید زمان پروازتون رو انتخاب کنید ترجیحا شب را انتخاب کنید. زیرا در این شرایط برای بهم نریختن زمان خوابتان بهتره. اگه پروازتون در طول شب باشد احتمالا شما کمتر احساس جت‌لگ خواهید کرد.

وسایلتان را زودتر جمع‌آوری کنید

یکی از مهمترین دلایل جت‌لگ شدن  وجود استرس هستش. اگه وسایلتون رو زودتر جمع و جور کنید باعث میشه قبل از پرواز  کمتر دستپاچه بشید و استرس کمتری داشته باشید. این نکته هم  برای جت‌لگ مفیده هم برای همه‌ی سفرها لازم هستش.

آب

در طول سفر و توی هواپیما آب خوردن رو فراموش نکنید. یکی از مهمترین دلیل‌های به وجود اومدن جت‌لگ کمبود آب و بهم‌ریختن بدنتان از لحاظ مقدار آبه. بی‍شک آب بهترین نوشیدنی برای شما در سفر هستش. حتما دقت کنید که برای رفع خستگی از نوشیدنی‌های کافئین‌دار استفاده نکنین. مصرف الکل در شب قبل سفر و در طول پرواز دوری کنید خیلی بده!

گردش خونتون رو بالا ببرید

در طول پرواز سعی کنید گردش خونتون رو بالا ببرید. بهترین حرکت برای این کار نرمش کردن در داخل هواپیما هست. شاید به ظاهر خنده‌دار باشه ولی در طول سفر خیلی طبیعیه. از مهماندارها بخواید که یک بخشی را در اختیارتون قرار بدن که اندکی نرمش کنید. این درخواستتون واسه مهماندارها یه درخواست خیلی طبیعی و جا افتاده‌اس. بالا رفتن گردش خون هم باعث کاهش استرس میشه و جلوی جت‌لگ را تا حد زیادی می‌گیره. به‌ازای هر ۳ یا ۴ ساعت پرواز یه ربع تا نیم ساعت رو برای این کار اختصاص بدید.

نور طبیعی

وقتی به مقصد رسیدید حتما سعی کنید از نور طبیعی خیلی استفاده کنید. البته اگه مقصدتون کشورای اسکاندیناوی هستش شما در بعضی فصلا تقریبا از این نور محرومید. نور طبیعی خورشید خیلی زود باعث سروحال شدن بدنتون میشه.

مقدار خوابتون رو کنترل کنید

اگه وقتی به مقصد که میرسید خیلی خوابتون میاد صبر کنین و تحمل کنین تا هوا تاریک شه و زمان خواب مطابق کشور مقصدتون برسه. این باعث میشه از فردا صبحش شما دیگه هیچ احساس خستگی‌ای نکنید کاملا فِرِش باشین !

 قرص ممنوع!

به هیچ وجه از قرص‌های خواب یا کافئین‌دار برای بیدار موندن استفاده نکنید. عوارض اینجور قرصا در طول پرواز خیلی زیاد و بده. کلا به قرص به عنوان آخرین راه حل هم به سختی فکر کنید !

چند نکته‌ی دیگه راجع به جت‌لگ در شرایط خاص…

جت‌لگ و زنان باردار

یکی از بزرگترین نگرانی‌های زنان سفر در دوران حاملگی و اثرات جت‌لگ بر اون هستش. برای زنان در این دوران بهترین کار برخورد طبیعی با این پدیده اس.

چرت زدن‌های ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای بهترین راهه ولی دقت کنید بیشتر نشه. از حالت عادی خیلی بیشتر آب بخورید. اگه زیاد سفر میرید حتما با دکترتون حرف بزنید و ازش بخواید برنامه‌ی غذایی و خواب براتون تجویز کنه.

تاثیر جت‌لگ بر قاعدگی

جت‌لگ اصولا به دلیل بهم ریختگی ساعت بدنه. طبیعتا این بهم ریختگی ساعت بدن باعث بهم خوردن سیکل قاعدگی میشه. استرس هم میتونه عامل مهمی باشه برای این تغییرات سیکل بدنی زنان. این تغییرات هم میتونه این زمان رو عقب  و هم جلو بندازه. پس همیشه باید آماده باشید. همیشه در هنگام سفر چندتا پد بهداشتی اضافه‌تر همراه داشته باشید.  قرص‌های کاهش دهنده‌ی درد همراه داشته باشید در غیر اینصورت از مهماندارای خانم بخواید که در اختیارتون بذارن. اگه سفر مهم و حساسی دارید قبل از سفر زیر نظر پزشک از قرص‌های مخصوص تغییر سیکل قاعدگی استفاده کنین البته چون این قرص‌ها عوارض زیاد دارن اصن توصیه نمیشه دائما مصرف کنید.

tripema.com

 

1 پاسخ به “بی‌خوابی ناشی از سفر ( جت‌لگ)

  1. یه بار یادمه میخواستم همچین مطلبی تو یه سایتی بنویسم، مرد تا معادل فارسی برا جت لگ پیدا کنم یا بسازم :)))

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *