خانه طباطبایی

خانه طباطبایی

خانه طباطبایی مثل بقیه‌ی بناهای تاریخی آن زمان دارای اصالت معماری و طراحی متناسب با فرهنگ و اقلیم خاص منطقه و تزئینات باشکوه هست. همین که به درون هشتی این خانه ی باشکوه پا می ذارین، نسیمی خنک و مطبوع، صورتتان را نوازش می‌کنه و شما را به درون خانه می‌کشونه. از راه پله پیش رویتان ۲۰ پله‌ای که پایین برید به حیاط زیبا و وسیع خانه می‌رسین. حیاطی که زیبایی خیره کننده‌اش لحظه‌ای شما را بر جای خود میخکوب می کنه. در دو سوی حوض بزرگ، شش باغچه هشت ضلعی پر از گل های زیبا، طراوت حیاط را صدچندان می کنه.

این خانه در نزدیکی خانه تاریخی بروجردی و در جوار بقعه مبارکه امامزاده سلطان امیر احمد واقع شده و به خاطر اینکه سنگ بنای این خانه را شخصی به نام «حاج سید جعفر طباطبایی نطنزی» بنا گذاشته، به خانه طباطبایی  مشهور شده است.

خانه طباطبایی‌ها
خانه طباطبایی‌

معماری خانه

معماری خانه طباطبایی‌ها به شیوه معماری حجاب‌دار، گودال‌باغچه، متقارن و درون‌گرا هستش. معماری گودال‌باغچه یعنی باغچه‌ی خانه در گودی قرار داره. بدین ترتیب بنا هم از نظر استحکام و مقابله با زلزله مقاوم می‌شه و هم آن که آبرسانی به بنا را تسهیل می‌کنه؛ در ضمن از رطوبت بنا هم برای رشد گیاهان استفاده می‌شه. وقتی بنا در دل خاک باشه (یعنی بصورت گودال باغچه ساخته شود) خانه در عایق حرارتی هم قرار داره. نه خانه زود گرم و نه زود سرد می‌شه. بی‌شک معماری این بنا یکی از بی‌نظیرترین‌ها در نوع خودشه. این خانه دارای چهار حیاطه که حیاط مرکزی متعلق به قسمت بیرونی و دو حیاط متعلق به اندرونی و یک حیاط متعلق به خدمه هستش.

قسمت اندرونی

قسمت اندرونی خانه شامل اتاق پنج دری ساده در مرکز و دو حیاط در دو طرف آن و دارای سرداب‌هایی که بادگیر ها هوا را در آن جریان می‌دن که این قسمت محل سکونت خانواده مرحوم طباطبایی بوده است. حیاط ضلع شمال غربی بزرگتر و تعداد اتاق‌های آن بیشتر و دارای سرسرای پذیرایی جدایی هست. در زیر قسمت اندرونی مخصوصاً اتاق مرکزی، سرداب بزرگی قرار داره که دارای مشخصات منحصر به فردی هست و به علت‌های مختلفی مثل وجود بادگیر، سقف ضربی، نوع مصالح به کار رفته در بدنه، وجود حوضی که قبلاً در مرکز سرداب بوده و اختلاف ارتفاع با سطح کوچه حدود ۸ تا ۱۰ متر، باعث شده است تا به خصوص در فصل تابستان ۱۵ تا ۲۰ درجه اختلاف دما بین زیرزمین و بیرون آن دیده بشه.

قسمت بیرونی

قسمت بیرونی خانه شامل تالار بزرگ (اتاق شاه نشین) در مرکز با نورگیرها و پنجره‌های مشبک رنگی و پنجره‌های کناری دو جداره که عمودی باز و بسته می‌شن. این اتاق دارای تزیینات نقاشی و آیینه کاری و گچ‌بری‌های جالب از جمله پنجره‌های مشبک گچی هست که همچون پارچه توری ظریفی به نظر می‌رسه.

در دو طرف اتاق شاه نشین اتاق‌های گوشواره بنا شده‌اند. در طرفین تالار بزرگ دو حیاط خلوت و نور گیر به صورت قرینه همدیگه وجود داره که دارای تابلو‌های نقاشی هستن. اسناد و قراین نشان می‌دهد که هنرمند بزرگ و نقاش باشی دربار ناصرالدین شاه قاجار یعنی «میرزا ابوالحسن غفاری کاشانی» ملقب به «صنیع الملک» با مالک خانه دوستی نزدیک و مراوده خانوادگی داشته است لذا به احترام دوستی که با مرحوم طباطبایی داشته در اجرای گچ‌بری‌ها و ترسیم نقاشی‌های این خانه نظارت داشته است و این مطلب ارزش و اعتبار تزیینات خانه طباطبایی را بسیار افزایش می‌دهد.

تامین آب

آب خانه طباطبایی از دو رشته قنات دولت آبادی و نصرآبادی تأمین می‌شده. سیستم قنات این خانه‌ باستانی از نمونه‌های بی‌نظیر زمان خود بوده. متاسفانه امروزه بخشی از آب‌انبار و زیرزمین از بین رفته است اما همچنان دیدن این بخش‌های خونه هم جذابه.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در ساخت خانه‌های قدیم کاشان در عین حال که به اقلیم و وضع آب و هوایی به صورت اصولی و علمی توجه شده، به لحاظ پایبندی به اعتقادات دینی و اسلامی از نوعی حجاب نیز برخوردار است. به این معنی که فضای داخلی خانه از خارج خانه قابل رؤیت نیست و حتی از پشت بام خانه‌های مجاور نیز داخل خانه و از هر بخش، درون بخش دیگر دیده نمی‌شه!

خانه طباطبایی‌ها

خانه تاریخی طباطبایی‌ها که به وسیله هیأت امنای مرمت و احیای ابنیه تاریخی کاشان خریداری و در سال های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی کاشان طبق نقشه اصلی مرمت شد و در فهرست آثار ملی ایران به شماره ۱۵۰۴ به ثبت رسید. مجموعه تاریخی خانه طباطبایی‌ها هم اکنون زیرنظر سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری کاشان اداره می‌شود و همه روزه به‌ویژه در روزهای تعطیل، پذیرای توریستای عزیز ایرانی و خارجیست.

Tripema.com

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *