روستای سیرچ – تکه‌ای از بهشت در دل کویر کرمان

روستای سیرچ – بهشتی در دل کویر کرمان

شاید باورش سخت باشد که تنها چند کیلومتر دورتر از گرمترین نقطه‌ی ایران، روستایی سردسیر و سرسبز  وجود داشته باشد; این روستا، سیرچ نام دارد و به واقع تکه‌ای از بهشت بر روی زمین گرم کویر است; سیرچ در ۸۰ کیلومتری کرمان و ۲۵ کیلومتری شهداد واقع شده است. فاصله‌ی روستای سیرچ تا گندم بریان ( گرم‌ترین نقطه‌ی ایران و یا شاید جهان!) ۸۰ کیلومتر است.

قرارگیری این روستا  در ارتفاعات باعث شده که بطور کلی هیچ ارتباطی به کویر و گرمایش نداشته باشد. این ارتفاعات باعث ایجاد آب و هوای سردسیر در این منطقه شده است. منطقه سیرچ دارای رودخانه های پر آب و طبیعتی کاملا سرسبز می باشد. کوهای اطراف روستا با پوششی از درختان انبوه منظره ای چشم نوازی را به وجود آورده است. این روستا یکی از مناطق گردشکری بکر کشور است زیرا کمتر کسی فکرش را می کند که  در دل کویر چنین نقطه‌ای خوش، آب و هوایی را پیدا کند.

مردم روستای سیرچ

مردم روستای سیرچ اغلب به مشاغل باغداری  و کشاورزی و دامداری مشغول هستند.  محصولات کشاورزی این منطقه بیشتر میوه های سردسیری است که از مرغوبیت بسیار بالایی هم دارد. این روستا به قدری سرسبز است که بسیار از مردم آن های را به شمال ایران تشبیه می‌کنند. از جمله میوه‌ها و محصولات سیرچ می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • انگور
  • گیلاس
  • آلبالو
  • انجیر
  • سیب
  • انار

 

در سال‌های اخیر به دلایل زیاد، بسیاری از باغات این منطقه نابود شده است. ویلاسازی‌های غیر اصولی یکی از اصلی‌ترین دلایل این نابودی می‌باشد.

روستای سیرچ

دیدنی‌های سیرچ

این منطقه علاوه بر آنکه یک روستای سرسبز با طبیعتی چشم نواز است دارای جاذبه های تاریخی بی نظیری نیز می باشد. یکی از جاذبه های گردشگری روستای سیرچ، سرو کهن سالی است که قدمت آن به بیش از ۱۰۰۰ سال می رسد.

رودخانه‌های پر تعداد و پر آ و طبیعت بکر این منطقه، باعث شده تا این منطقه به واقع به یکی از قطب‌های گردشگری جنوب شرق ایران تبدیل شود.

از دیگر جاذبه های دیدنی‌ این منطقه چشمه‌های آبگرم سیرچ است; بیشتر مردم این چشمه‌ها را به نام چوشان می‌شناسند. سالانه تعداد زیادی از مردم از سراسر کشور به صورت گروهی و یا خانوادگی برای استفاده از این آبگرم به روستای سیرچ سفر می کنند. سر چشمه آبگرم روستا از بخش گلباف که از توابع شهر کرمان است گرفته می شود. آبگرم چشمه‌های سیرچ خواص درمانی نیز دارد و بسیاری از مردم رای رفع درد‌های مفصلی و مشکلات پوستی از آن استفاده می‌کنند.

 

مسیر دسترسی

راه دسترسی روستا از شهرکرمان و جاده ای آسفالت می باشد; برای رسیدن سیرچ باید ۸۰ متر از شهر کرمان دور شده و به سمت جنوب شرقی شهداد حرکت کنید. پس از ۳۰ کیلومتر شما با منظره ای بی نظیر روبه رو خواهید شد. دلیل اصلی اینکه این روستا بسیار مورد توجه قرار گرفته است راه آسان، و جاده ی آسفالت آن می باشد.

شما می‌توانید در هر ۴ فصل به روستای سیرچ سفر کنید و از طبیعت فوق‌العاده‌ی ان لذت ببرید; در هر فصل این روستا به شکل و رنگی متفاوت در می‌آید.

زمستان ها ی سیرچ
روستای سیرچ
پاییز سیرچ
روستای سیرچ
روستای سیرچ

تیریپ ما به شما پیشنهاد می‌دهد که حتما به روستای دیدنی سیرچ سفر کنید و از اقامتگاه‌های تیریپ ما در این منطقه جهت اسکان استفاده کنید.

Tripema.com

 

 

 

 

1 پاسخ به “روستای سیرچ – تکه‌ای از بهشت در دل کویر کرمان

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *