سفرنامه ی تخت جمشید

نمای کاخ تچر پرسپولیس
کاخ تچر تخت جمشید

سفر به تخت جمشید

نام شیراز که به میان می‌­آید، هرکسی یک چیز به ذهن می‌آورد. شعر، ادب و فرهنگ شیراز از اولین موارد است. از دیدنی­‌های شیراز هر چه بگوییم کم است. حافظیه، سعدیه، ارگ شیراز، دروازه قرآن و … . بسیاری از مکان‌های دیدنی در داخل این شهر باستانی واقع شده است. اما بناهای تاریخی اطراف شیراز سبب شهرت جهانی این منطقه شده است. خواندن این راهنمای سفر به تخت جمشید سفر شما را راحت‌تر خواهد کرد.

ممکن است در سفر خود به شیراز زمان کمی داشته باشید. با این وجود سفر نصف روز بازدید از پرسپولیس و پاسارگاد را در برنامه خود بگنجانید.

استان فارس وارث یادگارهایی از بزرگترین امپراطوری جهان در ۲۵ قرن گذشته است. با دیدن کاخ‌های هخامنشی که در مجموعه ی تخت جمشید قرار دارد، احساسات متناقضی در درونتان شکل می‌­گیرد. از یک طرف از این چنین سازه هایی و فرهنگ تمدنی احساس غرور می‌­کنیم. از سوی دیگر غم عجیبی در دلمان می­دود. پیش خود می­گویید چگونه و چرا باید این جلال و جبروت در آتش تجاوز اسکندر بسوزد. بخش اعظمی از این بناها در آتش سوخته است. اما همچنان ابهت و بزرگی این بنا آدم را میخکوب می­‌کند.

سفر به پرسپولیس

قصد داریم تا تجربیات سفر به پرسپولیس، پاسارگاد و نقوش رستم و رجب را با شما در میان بگذاریم. پیش از سفر موارد زیر را در نظر داشته باشید. یک روز کامل شما صرف سفر و بازدید می‌شود. طول این سفر حداقل ۵ ساعت زمان می‌برد. اگر قصد داشته باشید تمامی تاریخ این جاذبه ها رو بدانید مدت آن بیشتر می‌شود. خستگی این سفر نصف روزه چنان زیاد است که معمولا بعد از بازگشت فقط به دنبال استراحت خواهید بود.

پیش از سفر

برای رفتن به تخت جمشید حتما باید صبح زود بروید. این موضوع برای ممکن است در ابتدا آزار دهنده باشد. اما وقتی به مقصد برسید دلیل را متوجه می‌شوید. مهم نیست در چه فصلی هستید. پرسپولیس به دلیل باز بودن اطراف و کمبود سایبان آفتاب تندی دارد. این آفتاب اگر در حوالی ساعت ۸ آنجا باشید بسیار مناسب است. تا جایی که می‌­شود سعی کنید هنگام ظهر آنجا نباشید. حتما کرم ضد آفتاب، آب معدنی و کلاه به همراه داشته باشید. اگر قصد دارید هر چهار مجموعه را بازدید کنید، بهتر است مقداری میوه و یک ساندویچ کوچک نیز با خود ببرید.

چنانچه کودک و یا نوزاد به همراه دارید، در نظر بگیرید که سختی این سفر برای شما زیاد خواهد بود. توصیه نمی‌شود در این شرایط هر چهار مجموعه را در یک روز بازدید کنید. ورودی اصلی تخت جمشید دارای پله های زیادی است. پیش از ورود کالسکه کودک خود را باید به نگهبانی تحویل دهید. همچنین همراه داشتن کیف بزرگ و ساک ممنوع است.

کفش مناسب بسیار مهم است. حتی اگر در فصول گرم سفر می­کنید کفش­ باز، صندل یا دمپایی نپوشید. چون تعداد پله­ های زیادی را باید بالا بروید. بیشتر مسیر خاکی است و این موضوع نیاز به کفش‌­های مناسب دارد. در ورودی اصلی اگر کوله­ ای دارید از شما تحویل می­‌گیرند. به شما کیسه­ ای می­دهند! تا وسایل ضروری مثل بطری­های آب معدنی را در داخل آن قرار دهید.

مسیر

اگر با خودروی خود قصد سفر به تخت جمشید را دارید پارکینگی در نزدیکی وجود دارد. با پرداخت مبلغی کم خیالتان از جای پارک راحت خواهد شد. از مرکز شیراز تا تخت جمشید حدود ۴۵ دقیقه راه است. اگر با راننده سفر می‌کنید، حتما شماره راننده خود را پیش از ترک ماشین بگیرید. ماشین ها امکان منتظر ماندن در ورودی اصلی تخت جمشید را ندارند. بهتر است ده دقیقه قبل از ترک تخت جمشید، با راننده خود تماس بگیرید تا دوباره به همان محل پیاده کردن شما بازگردد.

پرسپولیس واقع در محله مرودشت و در دامنه کوه رحمت است.

ورودیه ی تخت جمشید برای مسافران ایرانی ۳۰۰۰ تومان است. این ورودیه برای توریست های خارجی گرانتر است. گشتن در تخت جمشید و موزه‌ی آن حدود ۱:۳۰ تا ۲ ساعت زمان می­برد. البته باید بدانید که ورودیه‌ی موزه مبلغی مجزا است. عکس برداری و ثبت خاطرات یکی از بهترین یادگاری های سفر به تخت جمشید است. پس توصیه ی ما به شما این است که تا می­توانید عکس بگیرید. اما سعی کنید خودتان هم از مناظر لذت ببرید.

دیوار کاخ آپادانا پرسپولیس
سنگ نگاره کاخ آپادانا تخت جمشید

دیدنی ها

تخت جمشید از تعداد کاخ های زیادی تشکیل شده است. در سفر به پرسپولیس متوجه خواهید شد که با گذشت زمان بیشتر این بناها تخریب شده اند. اما عظمت بقایای باقی مانده هر بیننده‌ای را میخکوب می‌کند.

دیگر جاذبه ها

یکی از جذابترین تجربیات این سفر دیدن کاخ ­های تخت جمشید پیش از تخریب است! این اتفاق با عینک های واقیعت مجازی ممکن است. عینک­های واقعیت مجازی که در آنجا وجود دارد شبیه ساز کاخ­ های اصلی است. با تماشای آن تازه به عظمت این مجموعه در زمان خودش پی می­برید. این عینک­ها در کنار دروازه­‌ی ملل اجاره داده می­‌شوند.

آرامگاه اردشیر سوم در بالای کوه رحمت واقع شده است. این مکان از نقاط کمتر دیده شده‌ی تخت جمشید است. با ۲۰ دقیقه کوه نوردی به بالای کوه رحمت می‌رسید. در آنجا علاوه بر دیدن آرامگاه اردشیر سوم، کل کاخ­ها را در یک نمای بی‌نظیر می‌بینید. وسعت این مجموعه تنها با ایستادن بر فراز کوه رحمت درک خواهد شد.

در ادامه…

در ادامه ی سفرمان به پاسارگاد می‌رویم. این بخش از سفرمان را در پست بعدی حتما دنبال کنید…

اپلیکیشن تیریپ ­ما اقامت در شهر شیراز و در اقامتگاه های این اپلیکیشن را به شما پیشنهاد می­دهد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *