سفر و سینما

سفر و سینما

در این بخش قصد داریم چندتا فیلم رو براتون نام ببریم که لوکیشن فیلمبرداری اونا در شهرهای مختلف ایرانه و دیدن این فیلم‌ها می‌تونه باعث شناخت بهتر و سریع از شهرها بشه.

تهران

اگه بدنبال یه فیلم با پیش‌زمینه‌ی تهرانگردی هستید به سراغ فیلم “تهران-طهران” و یا “صوفی و دیوانه” برید.این فیلم‌ها از پایین تا بالای تهران را به شیوه‌ای خاص به نمایش درآورده‌اند. سریال “هزاردستان” هم که دیگه نیازی به تعریف نداره، برید ببینید و از حال و هوای تهران قدیم لذت ببرید.

فیلم سینمایی “مهمان مامان” می‌تونه شما رو با یه سبک از زندگی قدیمی در یکی از محله‌های جنوبی تهران آشنا کنه. خونه‌های قدیمی که دورتادور اونا اتاق‌های کوچیکی هستش دیگه برای ما تبدیل به نوستالژی شده. لوکیشن فیلمبرداری این فیلم دقیقا از همین نوع خونه‌هاست و این نوستالژی به شکلی ملموس به تصویر کشیده شده است.

قشم

اگه بدنبال تماشای طبیعت بکر قشم هستین بهترین گزینه برای شما فیلم “اژدها وارد می‌شود” ساخته‌ی مانی حقیقی است. این فیلم یکی از قوی‌ترین کارهای مانی حقیقی هست که قشمی بی‌نظیر رو به تصویر کشیده است. لوکیشن و صحنه‌های این فیلم به قدری زیبا بود که در جشنواره‌ی فجر نامزد بهترین طراحی صحنه شد.

یزد

برای دیدن یک یزد دوست‌داشتنی به دیدن فیلم “یه حبه قند” از رضا میرکریمی بشینید. فرهنگ سنتی و جذاب یزد و شکل خانواده‌های سنتی یزد در این فیلم قابل مشاهده است. این فیلم به عنوان نماینده‌ی ایران برای اسکار نیز معرفی شد که البته نتوانست به بخش مسابقه راه پیدا کند.

لوکیشن فیلمبرداری فیلم سینمایی “نفس” نیز در اطراف یزد بوده که توسط نرگس آبیار، کارگردان این فیلم، انتخاب شده است. فیلم نفس در سال ۱۳۹۵ جزو فیلمای پرمخاطب سال شناخته شد.

شمال

بریم سراغ شمال. شمال فیلم زیاد ساخته شده ولی برای دیدن جذابیت‌های گیلان و روستای کوکر بی‌شک به سراغ سه فیلم معروف عباس کیارستمی برید که به سه‌گانه‌ی کوکر معروف است. فیلم‌های “خانه‌ی دوست کجاست”، “زیر درخت زیتون” و “زندگی و دیگر هیچ” فیلم‌های این سه‌گانه هستندکه لوکیشن فیلمبرداری هر سه فیلم در روستای کوکر است. این فیلم‌ها در جشنواره‌ی کن به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کردند.

فیلم “در دنیای تو ساعت چند است” با بازی لیلا حاتمی و علی مصفا بدون تردید بهترین نماینده برای نمایش شهر زیبای رشت هستش.لوکیشن‌های این فیلم به قدری زیباست که دقایقی از فیلم ذهنتون فقط به سمت جاهای فیلمبرداری شده می‌رود و از فیلم غافل می‌شید.

اما بریم به سمت مازندرن. برای طبیعت این بخش شمال سریال‌ “پایتخت” از بهترین مجموعه‌ها برای شناخت مازندران است. فیلم سینمایی”پاییز” هم زیبایی‌های جنگل‌های دوهزار و سه‌هزار رو به تصویر کشیده که دیدنش به شما عزیزان توصیه می‌شه.

اصفهان

و اما اصفهان زیبا; “قصه‌های مجید ” برای دیدن سبک زندگی و فرهنگ اصفهان گزینه‌ی مناسبیست. این مجموعه‌ی تلویزیونی نوجوانی ساده را که در خانه‌ای سنتی به همراه مادربزرگش زندگی می‌کند را به نمایش درآورده است.

اما اگه به دنبال تماشای اصفهان امروزی هستید به تماشای سریال “در مسیر زاینده‌رود” بشینید. جالب اینجائه که بازیگر سریال “قصه‌های مجید” که سال‌ها پیش در دوران نوجوانی این سریال رو بازی کرده بود، در بزرگ‌سالی بازیگر سریال “در مسیر زاینده‌رود” شد.

شیراز

سریال “مدار صفردرجه” ازپربیننده‌ترین سریال‌های اخیر صداوسیما هستش که بخشی از این سریال در شیراز و تخت‌جمشید فیلمبرداری شده است. جالب است بدانید در طول فیلمبرداری در این لوکیشن، رنگ‌هایی که به عنوان خون بازیگران استفاده شد باعث آسیب به آثار باستانی تخت جمشید شد.

در آخر به شما توصیه می‌شود تا فیلم “زادبوم” رو به عنوان فیلمی درباره‌ی ایرانشناسی حتما تماشا کنین. این فیلم در سال ۸۷ فیلم برگزیده‌ی تماشاگران شد.

Tripema.com

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *