فَروَهَر چیست؟

فروهر چیست؟

همه‌ی ما نماد فروهر را دیده‌ایم و با آن آشنایی داریم. اما واقعا فروهر به چه معناست و نماد چیست؟ هر یک از المان‌های داخل فروهر چه معنایی دارد؟ جایگاه آن نزد ایرانیان چه بوده است؟ در این مقاله قصد داریم تا به سوالات پاسخ دهیم.

فروهر در لغت به معنای نیروی پیشرفت دهنده است و در اصل از زبان اوستایی آمده است. زرتشتیان بر این باورند که انسان از چند نیرو تشکیل شده است و فروهر یکی از این نیروهاست. فروهر ذره‌ای از ذات خداوندی است که در زمان پیدایش در وجود فرد قرار داده می‌شود و همواره انسان را به سوی پیشرفت راهنمایی و هدایت می‌کند. پس از مرگ نیز بدون تغییر به ذات اقدس خداوندی بازمی‌گردد. هریک از المان‌های موجود در نماد فروهر معنای خاصی دارد.

نماد فروهر
فروهر

 

نمادها

  • چهره‌ی پیر و نورانی:چهره‌ای که در نماد فروهر استفاده شده‌است چهره‌‌ای پیر و نورانیست که نماد پیشرفت در زندگی است; این پیشرفت به کمک مشورت گرفتن از افراد باتجربه و دانا و فرزانه حاصل می‌گردد.
  • دست راست رو به بالا: این بخش نمادی از بندگی و عبادت خداوند می‌باشد; به‌عبارت‌دیگر٬ جهت پیشرفت در زندگی همواره نماز و ستایش خداوند را به جای آورید و سپاسگزار باشید.
  • حلقه در دست چپ: این حلقه نماد عهد و پیمان است. جهت پیشرفت در زندگی همواره به عهد و پیمان خود وفادار باشید; جالب است بدانید حلقه‌ی ازدواج نیز بازمانده از همین باور دیرینه است.
  • حلقه میان کمر: حلقه‌ی میان کمر نماد گردش زمان و زندگی بی‌پایان است; روی دایره هر جسمی را به حرکت درآورید به خودتان بازمی‌گردد. اگر نیکی کنید به خودتان باز خواهدگشت و اگر بدی انجام دهید٬ جواب بد خواهیم‌دید.
  • انگره‌ی مینو(اهریمن): به یک جسم موجود در پایین و پشت سر نماد انگره‌ی مینو می‌گویند که نماد اندیشه بد و ویراگر است; این اندیشه‌ی ویرانگر باید در پشت سر قرارگیرد و باید با خرد و دانایی باآن مبارزه کرد.
  • وزنه‌ی زیرین نگاره: این وزنه سه بخش دارد که نشان‌گر اندیشه‌ی بد٬ گفتار بد و کردار بد است; هرچه وزنه‌ی اندیشه و کردار و گفتار بد ما بیشتر باشد مانع از پیشرفت ما خواهدشد.
  • سپنتا مینو :به یک جسم موجود در پایین وجلوی نماد سپنتا مینو می‌گویند که نماد اندیشه نیک و پاک و مقدس است; باید اندیشه‌ی پاک و مقدس را پیش رو قرار داد تا باعث پیشرفت شود.
  • دو بال گشوده: دوبال گشوده در طرفین نماد است که به حلقه‌ی گردش زمان وصل است; هر بال ۳ قسمت دارد که نمادی از اندیشه نیک و گفتار نیک و کردار نیک است. هرچقدر بال اندیشه‌٬ کردار و گفتار نیک ما قوی‌تر باشد در گردش زمان به اوج خواهیم‌رسید.

Tripema.com

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *