معرفی استان کرمان

معرفی استان کرمان

استان کرمان در جنوب شرق ایران، به عنوان بزرگترین استان کشور شناخته می‌شود. استان کرمان مجموعا بیش از ۷۰۰۰ جاذبه‌ی دیدنی دارد که حدود ۷۰۰ عدد از آن‌ها به ثبت رسمی رسیده است. مطابق با سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت این استان حدود ۳ میلیون نفر می‌باشد. جاذبه‌های تاریخی این استان بسیار زیاد است و همین امر سبب شده که استان کرمان جزو ۵ استان تاریخی ایران قرار می‌گیرد.

آب و هوا

شاید در نگاه اول همه تصور کنند که استان کرمان استانی گرم و خشک و بی آب و علف است. جالب است بدانید که تنوع آب و هوایی استان کرمان باورنکردنی است زیرا در کنار گرم‌ترین نقطه‌ی ایران (گندم بریان) که در این استان واقع شده است، یکی از خوش آب و هواترین بخش‌های جنوب ایران قرار دارد(سیرچ). بطورکلی استان کرمان به سه منطقه‌ی آب و هوایی دارد:

  • آب و هوای نیمه استوایی مانند جیرفت و کهنوج
  • آب و هوای کویری و خشک مانند بم و شهداد
  • آب و هوای سردسیری مانند سیرچ و مناطق کوهستانی

تاریخچه

نام کرمان از یکی از شاخه‌های اصلی آریایی‌ها که به ایران مهاجرت کردند، گرفته شده است. آریایی‌ها حدود ۱۰ دسته‌ی مختلف بودند که نام یکی از آن‌ها کرمانی‌ها بوده است. قدمت منطقه‌ی کرمان به دوران هخامنشیان باز می‌گردد. در آن زمان کرمان بخشی از فارس به حساب می‌آمد و از آنجایی که فارس مرکز فرماندهی هخامنشیان بود، پس کرمان هم رونق بسیار خوبی داشت.

بسیاری از آثار تاریخی کرمان مربوط به دوران ساسانیان است. از شاخص‌ترین آن‌ها می‌توان به قلعه دختر یا قلعه اردشیر اشاره کرد. این قلعه‌ از قدیمی‌ترین آثار ایران است.

کرمان در زمان صفویه، افشاریه، زندیه و قاجاریه رونق بسیار خوبی داشت. این شهر تاریخی در دوران آغامحمدخان قاجار این شهر مورد حمله‌های فراوان قرار گرفت. بسیاری از کرمانی‌ها در دوران آغامحمدخان تبعید شدند و او جمعیت بسیاری از مردمان کرمان را کور کرد. نقل شده است که بیش از ۲۰۰۰۰ مرد از کرمان کور شدند و این جنایت پس از تجاوز و قتل لطفعلی خان زند توسط آغامحمدخان انجام گرفت.

در سال‌های اخیر با توسعه‌ی صنعت گردشگری استان کرمان، این استان مورد توجه بسیاری از گردشگران و علاقه‌مندان آثار تاریخی قرار گرفت و از این جهت این استان رونق بسیاری یافت.

آثار دیدنی استان کرمان

همانطور که گفته شد استان کرمان از غنی‌ترین استان‌های کشور در حوزه‌ی میراث فرهنگی است. این استان با ۷۰۰ اثر ثبت شده‌ی ملی یکی از دیدنی‌ترین استان‌های ایران است. از جمله‌ مناطق طبیعی و دیدنی استان کرمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علاوه بر آثار طبیعی یاد شده، استان کرمان آثار تاریخی بسیار زیاد و مهمی را در خود جای داده است. به همین دلیل همه ساله میزبان بسیاری از گردشگران داخلی وخارجی است. از. جمله مهمترین آثار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

باغ شاهزاده ماهان
حمام گنجعلی خان
کلوت شهداد
ارگ بزرگ راین
آبشار راین
کویر لوت
گندم بریان
کویر لوت

تیریپ ما به شما پیشنهاد می‌دهد تا حتما برنامه‌ای را برای سفر به این استان زیبا تدارک بینید. در این سفر می‌توانید از اقامتگاه‌ها و بومگردی‌های تیریپ ما جهت اسکان استفاده نمایید و خاطراتی به یاد ماندنی از این سفر ثبت کنید.

Tripema.com

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *