نکات مهم و ضروری در سفر جاده ای

نکات مهم سفر جاده ای

طبق آمار محبوب‌ترین و پرطرفدارترین نوع سفر در ایران، سفر جاده ای و سفر با خودرو شخصی است. بسیاری از هموطنان عزیزمان سفر جاده ای را به سفر با قطار یا هواپیما ترجیح می‌دهند. بی‌شک لذت سفر جاده ای را نمی‌توان با هیچ یک از انواع دیگر سفر مقایسه کرد. پس بد نیست با تعدادی از نکات ضروری جهت شروع سفر جاده ای آشنا شویم.

نکات ضروری پیش از سفر جاده ای

 1. چک لیست تهیه کنید; نوشتن اقلام ضروری سفر همیشه یکی از بهترین راه‌ها برای عدم فراموشی در جمع آوری وسایل می‌باشد. شما می‌توانید از بودجه‌ی سفرتان تا تجهیزات ضروری و سرگرمی را داخل این چک لیست یادداشت کنید.
 2. محل اقامتتان را از پیش تعیین کنید; خیلی از افراد بدون هیچ‌گونه آمادگی قبلی اقدام به سفر کرد. با این فرض که به راحتی اقامتگاهی را جهت اسکان در شهر مقصد پیدا می‌کنند. اما در ایام تعطیلات معمولا هم قیمت‌ها بسیار بالاتر است و هم پیدا کردن جای خالی مناسب کاری سخت است. پس چه بهتر که پیش از آغاز سفر از طریق سامانه‌های رزرو اقامتگاه اقدام به رزرو کنید تا بی دردسر سفر کنید.
 3. کلمن فراموش نشود; اگر در فصول گرم سفر می‌کنید همراه داشتن یک کلمن پر از یخ و آب آشامیدنی از ضروری‌ترین موارد سفر است چون پیدا کردن آب آشامیدنی گوارا در جاده‌ها سخت است.
 4. مدارک خودرو و مدارک شناسایی خود و سرنشینان را فراموش نکنید.
 5. چک کردن اتوموبیل فراموش نشود; وسیله‌ی نقلیه‌ی شما در سفر جاده‌ ای مثل یکی از اعضای خانوادیتان است پس از سلامت آن آگاه شوید. برای این کار بهتر است تا به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا همه‌ی موارد را چک کند. از جمله مهمترین مواردی که باید چک کنید:
 • باد لاستیک‌ها
 • روغن ترمز
 • آب خودرو
 • روغن موتور
 • تست فنی موتور خودرو

نکات ضروری در حین سفر جاده ای

 1. از جاده لذت ببرید; تمامی عناصر جاده در هر نوع اقلیم زیباست. کوه، جنگل، خاک و کویر هر کدام به نوبه‌ی خود زیبایی خاصی را دارند پس سعی کنید تا از تمامی مناظر جاده لذت ببرند. جاده بخشی از سفر شماست.
 2. توقف در طول مسیر را فراموش نکنید; هیچکس تا به امروز برای زود رسیدن در سفر جایزه نگرفته است. پس عجله کردن فایده‌ای ندارد. حتما در طول مسیر توقف کنید تا هم خستگی در کنید و هم از سرویس‌های بهداشتی بین راهی استفاده کنید.
 3. رانندگی را با دیگر سرنشینان اتوموبیل تقسیم کنید; اگر به رانندگی دیگر سرنشینان اطمینان دارید و آن‌ها گواهینامه نیز همراه دارند، بد نیست که بخشی از مسیر را آن‌ها رانندگی کنند تا خستگی راننده کمتر شود.
 4. قوانین را رعایت کنید; یکبار هم که شده با خود عهد کنید که در طول این سفر می‌خواهم تمامی قوانین را رعایت کنم. بعد از رسیدن به مقصد خواهید دید که چقدر بیشتر از جاده لذت برده‌اید. یکبار امتحان کنید.
 5. تلفن همراه ممنوع; تحت هیچ شرایطی پشت فرمان ماشین با موبایل صحبت نکنید.
 6. زنجیر چرخ بستن سخت نیست ولی باید قبلا تمرین کرده باشید; اگر سفر جاده ای را در فصول سرد انتخاب کرده‌اید حتما زنجیر چرخ داشته باشید و حتما کار با آن را بلد باشید.
 7. مسیریاب داشته باشید; امروزه دیگر هر فردی از گردش هوشمند استفاده می‌کند پس داشتن یک اپلیکیشن مسیریاب کمک بزرگی به شما در جاده‌های ناشناخته می‌کند.
سفر جاده ای
نکات سفر جاده ای

چند نکته دیگر…

 • تحت هیچ شرایطی بعد از مصرف داروهای خواب آور رانندگی نکنید.
 • باد لاستیک‌ها متناسب با فصل باید تنظیم شود.
 • شیشه شوی ماشین را حتمان چک کنید.
 • در بهار معمولا تغییرات هوا ناگهانی است، پس حتما تنوع مناسبی را در انتخاب لباس داشته باشیم. گول بهار را نخورید.
 • اگر با کودکان سفر می‌کنید حتما برای سرگرمی آن‌ها برنامه ریزی کنید.
 • در استفاده از استفاده از رستوران‌های بین جاده‌ای مراقب باشید. در هر رستوران غذا نخورید. بهتر است چند لقمه از پیش از سفر با خود ببرید تا ضعف نکنید.
 • عکاسی را فراموش نکنید.
 • وضعیت ترافیکی جاده‌ها را با شماره ۱۴۱ چک کنید.
سفر جاده ای
شماره تماس های ضروری

Tripema.com

 

2 پاسخ به “نکات مهم و ضروری در سفر جاده ای

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *