هرآنچه در رابطه با سفر به کویر لازم است بدانیم

هرآنچه در رابطه با سفر به کویر لازم است بدانیم

در بسیاری از مناطق ایران همواره می‌توان کویرهایی بکر و خشن و دست نخورده را پیدا کرد و همیشه سفر به کویر جذابیت‌های خاص خود را داشته. در کنار تمام زیبایی‌های کویر سختی‌ها و دشواری‌هایی نیز وجود دارد که با مسافران کویر به آن آگاه باشند. هوای گرم، کمبود آب، سختی حرکت در شن‌ها، وجود سرزمین‌های بی آب و علف وسیع و … از جمله ناملایمات کویرهای جذاب ایران است. در این مقاله قصد داریم تا نکاتی اصولی و مهم را در رابطه با سفر به کویر را با شما در میان بگذاریم.

برنامه‌ریزی برای سفر به کویر

نکته‌ی اساسی در رابطه با شروع سفر تعیین  فصل مناسب سفر است; تقریبا در تمام موارد، دو ماهه ی اول فصل بهار و همچنین فصل پاییز، بهترین زمان برای سفر به جاذبه های کویری ایران است. پرواضح است که گرمای کویر در تابستان به شدت طاقت فرساست و در زمستان هوا به شدت سرد و خشک است. بیشترین دمای ثبت شده در ایران در کویر لوت و نزدیک به ۷۲ درجه سانتی گراد است.

نوسان دما در کویر در طول شبانه روز بسیار زیاد است. بهترین زمان برای طبیعت گردی در کویر ابتدای روز (هنگام صبح) وانتهای روز، پیش از غروب آفتاب است. سعی کنید در اواسط روز کویر پیمایی نکرده، زیر آفتاب نباشید و بیشتر به تماشا بنشینید. چرا که در این وقت از روز بدن به سرعت آب خود را از دست داده و احساس ضعف می کنید.

حتی اگر برنامه کویر گردی شما یک روزه است، برنامه سفر ، نقشه مقصد و در صورت امکان مسیر کویر پیمایی خود را به دوستانتان اطلاع دهید، آن ها را از زمان برگشت خود آگاه کنید. بدون داشتن نقشه، قطب نما و یا GPS اقدام به حرکت در مسیر های ناشناخته نکنید.

وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر

هیچ وقت به وجود منابع آب در کویر اطمینان نداشته باشید; ممکن است چشمه ای که نزدیکی مقصدتان وجود دارد یک روزه بخشکد. یک گالن آب (معادل ۴ لیتر) برای هر نفر در روز، به طور قطع حداقل میزان آبی ست که می بایست با خود به همراه داشته باشید.

لباس های آستین دار، سبک و به رنگ روشن بپوشید; کفش سبک کوهپیمایی بپوشید. حتما عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و کلاه لبه دار با خود همراه ببرید. در طول شب ممکن است با افت شدید دما مواجه شوید، لباس گرم اضافه نیز با خود همراه ببرید.

هنگام کوله بستن لباس هایتان را به صورت رول در آورید تا جای کمتری اشغال کنند; ژاکت، لباس های گرم و لباس های زیر را داخل زیپ لاک قرار دهید، وسایل بهداشتی را در کیف کوچک سفری بگذارید و  اگر کفش اضافی همراه دارید می توانید جوراب ها و اشیا قیمتی را داخل آن ها قرار دهید.

غذای مقوی، سبک و با ماندگاری بالا به همراه داشته باشید و مدام آب بنوشید; می توانید نوارهای گوشت به ضخامت ۳ سانتی متر را داخل نمک قرار دهید و با خود به همراه ببرید. به جای آب از نوشیدنی های انرژی زا و یا طعم دار برای رفع تشنگی و تجدید قوا استفاده نکنید.

نحوه‌ی صحیح کویرپیمایی

  • آب کافی با خود داشته بشید.
  • آهسته و پیوسته گام بردارید.
  • در کویر چشمانتان به شما حقیقت را نشان نمی‌دهند پس مراقب سراب باشید.
  • مراقب حیوانات گزنده باشید; اگر کفشتان را از پایتان درآورده‌اید حتما پیش از پوشیدن مجددا به داخل آن توجه کنید.
  • همراه داشتن یک بیلچه الزامیست.
  • خارج از برنامه عمل نکنید.
  • در هنگام وقوع توفان، صورت و گردن خود را بپوشانید و پشت صخره‌ها پناه بگیرید.
  • خواب کافی داشته باشید زیرا خستگی حرکت در کویر طاقت فرسا است.
  • رصد کردن آسمان کویر را فراموش نکنید; آسمان کویر زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد پس حتما شب کویر را از دست ندهید. امروزه تورهای رصد بسیاری در کشورمان وجود دارد که با تجهیزات کامل رصد شما را در کویر همراهی می‌کنند.
سفر به کویر
کویر نوردی
سفر به کویر
کویر های ایران
کویر
گل در کویر

اگر تجربه‌ی سفر به کویر را تا کنون نداشته‌ای، تیریپ ما به شما پیشنهاد می‌کند که حتما یکبار‌هم که شده برای سفر به کویر برنامه‌ریزی کنید.

حتما تجربه‌ی بی‌نظیری خواهد بود.

Tripema.com

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *