چملی گول – جزیره‌ی سرگردان

چملی گول چیست؟

۱۵ کیلومتر از تکاب در آذربایجان شرقی به سمت روستای بدرلو حرکت می‌کنیم، بعد از گذر از روستای بدرلو به منطقه‌ای می‌رسیم که مربوط به دور سوم زمین‌شناسیه; در میان دره‌ای عمیق و پس از گذر از کنار گلهای زیبا و درختان بلندقامت، چملی‌گول درست در وسط نیزارهای بلند به چشم می‌خوره. چملی گول دریاچه‌ایست که در یک ناحیه‌ی باتلاقی قرار گرفته و در حدفاصل نیزارهای بسیار بلند تا  محصور شده است. عمق این دریاچه به‌طور دقیق مشخص نیست اما تخمین عمق آن بین ۸ تا ۱۵ متر است.

بریم سراغ این‌که ببینیم اصلا چملی گول چی هست؟! چملی‌گول پدیده‌ایست که مشابه آن در هیچ‌جای جهان یافت نمی‌شه. این دریاچه شبیه به یک باتلاق عمیق در میان نیزار است، اما آن چیزی که این باتلاق را متمایز کرده جزیره‌ی سرگردان وسط آن است!

پوششی سبز شبیه به یک نیم قوس کمانی در وسط آب قرار داره و همانند جزیره ای در میان دریاچه دیده می‌شه. مساحت این جزیره ۸۰ متر مربع و قطر دریاچه ۸۰ متر است. این قطعه‌ی شناور درنزدیک‌ترین حالت حدود ۲ تا ۸ متر با کناره دریاچه فاصله داره و در ۴ فصل سال منظره‌ی دیدنی خود رو حفظ می‌کنه.

کمی دقت و خیره شدن به میان دریاچه کافیه تا متوجه حرکات جزیره‌ی اسرارآمیز میان آن بشیم. این جزیره هر از چندگاهی تکانی به خودش می‌ده و در میان آب دریاچه به گردش درمی‌آد.

چملی گل
چملی گول – جزیره‌ی سرگردان

این جزیره‌ی سرگردان از کجا آمده؟

زیاد به این سوالات فکر نکنید چرا که اگر پاسخی برای آنها داشتیم دیگر رمز و رازی در این منطقه باقی نمی‌موند; کسی درباره اینکه این پوشش سبز از کجا آمده نظری نداره. اما خیلی‌ها می‌دونن که ریشه‌های نی‌های بلندی که روی این جزیره قرار داره، در هم تنیده و قطعه‌ی بزرگ و شناوری را بر روی دریاچه ایجاد کرده. ارتفاع نی‌های این جزیره گاهی تا ۲ متر هم می‌رسه.

علت حرکات وقت و بی وقتش هم هنوز رازی سر به مهر است. عده‌ای اعتقاد دارن که این جزیره‌ی سرگردان با حرکت وضعی زمین به حرکت در می‌آد و برخی هم عوامل طبیعی و وزش باد رو عامل حرکت آن می‌دونن.

هر چه هست می توانید از تماشای زیبایی های این پدیده لذت ببرید اما انتظار کشف واقعیت کمی دور به نظر می رسه!

چند توصیه…

  •  به هنگام رفتن به این منطقه دوربین عکاسی را فراموش نکنین‌; اگر بدون هیچ عکسی از این منطقه و پدیده‌ی شگفت انگیز برگردین حتما حسرت خواهید خورد.
  • اگه دوست دارین کمی هیجان را چاشنی گشت و گذارتان کنین می‌تونین به هنگام نزدیکی جزیره‌ی چمنی به روی آن بپرید، این جزیره آنقدر بزرگ و سنگینه که بتونه وزنتون رو تحمل کنه. تنها امکان این وجود داره که بر اثر فشار ، قسمت‌های ضعیف‌تر تخریب بشه و پای شما به درون آب بره.
  •  اتفاق دیگری که ممکنه بیفته اینه که اگر این جزیره به حرکت در بیاد بازگشت شما به ساحل دیگر دست خودتون نخواهد بود مگر اینکه تن به آب بزنین و شنا کنین. البته به دلیل نبودن شرایط ایمنی و حفظ این اثر از آسیب ها این کار توصیه نمی شود.

TRIPEMA.COM

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *