کاخ باغچه جوق ماکو

کاخ باغچه جوق

کاخ باغچه جوق نام بنایی در حوالی شهر ماکو است که در روستای باغچه جوق قرار دارد و مورد توجه مسافران ورودی و خروجی از طریق مرز بازرگان به ویژه اهالی فرانسه، آذربایجان و ترکیه است. بد نیست بدانید که جوق در زبان ارمنی به معنی دِه به کار می رود; ارامنه از جمله مهمترین ساکنین این روستا هستند.

روستای باغچه جوق در فاصله ۶ کیلومتری ماکو و حدود ۲ کیلومتری از سمت غرب جاده اصلی بازرگان واقع شده است.

کاخ باغچه جوق ترکیبی از معماری ایرانی و اروپایی است و دنیایی متفاوت را در خود دارد; همین که قدم به درون این بنا بگذارید محو تماشای تزیینات و جلوه‌هایی می‌شوید که ۳۰ سال برای آنها زمان گذاشته‌اند. اشیا و لوازم زندگی سردار ماکو را در گوشه گوشه این بنا می توانید ببینید

تاریخچه

کاخ قاجاری باغچه جوق در بخش جنوب شرقی روستا خودنمایی می کند و بانی آن اقبال السلطنه ماکویی است که یکی از حکام مقتدر وقت و از سرداران مظفرالدین شاه به شمار می رفت. این ساختمان ویژگی های ممتاز معماری و هنری را در خود جای داده است؛ این مجموعه ۱۱ هکتاری پوشیده از درختان کهن گوناگون است و در میان آنها ساختمانی با شکوه و در عین حال ساده، جلوه‌گری می‌کند.

مرتضی قلی خان ‌اقبال‌السلطنه ماکویی مشهور به سردار ماکو در سال ۱۲۴۳خورشیدی به دنیا آمد. وی فرزند تیمورخان اقبال‌السلطنه (تیمور پاشا خان) -حکمران ماکو و رییس ایل بیات های ماکو- بود. این طایفه در اواسط سلطنت قاجار به عنوان قدرت مسلط ناحیه شمال غرب کشور شناخته می شدند. مرتضی قلی خان پس از فوت پدر جانشین او شد و توسعه منطقه حکومتی و اصلاحات داخلی را در صدر امور قرار داد اما همواره مخالفت هایی با او صورت می گرفت.

ساخت این بنا در زمان تیمور پاشاخان  آغاز شد. وی در مقایسه با سایر خان های ایران از نظر قدرت و ثروت در طراز اول قرار داشت. ساخت کاخ تا دوره حکومت فرزندش مرتضی‌‌قلی‌ خان اقبال‌السلطنه -مشهور به سردار ماکو- به طول انجامید. در تاریخ آمده که ساخت این کاخ در سال های ۱۳۱۳ تا ۱۳۲۴ هجری قمری صورت گرفت اما می گویند ۳۰ سال زمان برد تا تزیینات داخلی بنا کامل شود و به اوج شکوه برسد.

کاخ باغچه جوق  در سال های اخیر

کاخ باغچه جوق در اختیار وراث سردار بود; در سال ۱۳۵۳ خورشیدی دولت آن را خریداری کرد و بعد از انجام تعمیرات درهایش را در سال ۱۳۶۴ خورشیدی به روی عموم گشود.

حالا کاخ باغچه جوق یادگاری از گذشته های این سرزمین است که شاهکاری از معماران ایرانی و حاصل همکاری آنها با مهندسان روسی و اروپایی به شمار می رود. این بنا تلفیقی از معماری شرق و غرب را به نمایش می گذارد. این محل به علت ویژگی‌های هنری و معماری منحصر به فردش، به موزه‌ای جذاب برای گردشگران تبدیل شده و بسیاری را به سوی خود می‌کشاند.

در ۱۱ تیر سال ۱۳۷۵بود که این بنا در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد; از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۳ عملیات بازسازی محوطه، عمارت‌ها و فضاهای خدماتی آن صورت گرفت.

کاخ باغچه جوق
کاخ باغچه جوق
کاخ باغچه جوق
کاخ باغچه جوق

شهر ماکو از زیباترین و خوش آب‌وهواترین مناطق شمال‌غرب‌ایران است; در ایام گرم سال سفر به این شهر زیبا واقعا لذتبخش است.

 

Tripema.com 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *