کلوت‌های شهداد

کلوت چیست؟

شاید تا به امروز اسم کلوت به گوشتون کمتر خورده باشه اما جالبه که بدونین که کلوت از جاذبه‌های بیابانی هست که در کمتر کشور مانند ایران پیدا میشه. کلوت از دو واژه‌ی کل و لوت تشکیل شده که کل به معنای آبادی یا شهر است و در مجموع به معنای شهر لوت هستش. عمدتا هم در حاشیه‌ی بیابان لوت پیدا میشه کرد; نام دیگه‌ی کلوت یاردانگ هست.

اما واقعا کلوت چیه؟

کلوت در واقع کوه‌های شنی ست که بر اثر وزش باد در کویر ایجاد می‌شود. کلوت به برجستگی‌هایی گفته می‌شه که به شکل U هستند که در حاشیه‌ بیابان لوت و در منطقه‌ی شهداد به تعداد زیاد می‌شه.  این برجستگی‌ها در کویر لوت زیبایی بی‌نظیری را به بیابان داده است. کلوت‌های شهداد معروف‌ترین منطقه در ایران است که دارای کلوت است.

کویر لوت

کلوت شهداد

کویر شهداد یکی از زیباترین کویرهای ایران است که در ۱۰۰ کیلومتری کرمان قرار دارد و به کلوت‌هایش معروف است; وقتی در دل کویر لوت در حال راه رفتن هستید ناگهان انگار به شهری جدید وارد می‌شوید. سازه‌های کوه مانندی را می‌بینید که با ظاهر منحصر به فرد خود به تعداد زیادی در این منطقه قرار دارند. اینجا کویر شهداد است. این شهر افسانه‌ای با مساحت ۱۱ هزار کیلومتر مربع تا شهر شهداد ۴۰ کیلومتر فاصله دارد و بر اثر فرسایش آب و خاک طی ۲۰ هزار سال به وجود آمده است. شاید با نگاه کردن به کلوت‌ها تصور کنید که اینها بقایای شهری کهن است که به دست انسان ساخته شده است اما در واقع این کوه‌های بینظیر ساخته‌ی دست آب و باد است. کویر و کلوت‌های شهداد حدود ۱۰۰هزار نمک‌زار دارد و خالی از سکنه است.

کلوت شهداد

مسیر دسترسی به کلوت‌های شهداد

اگه از شهر شهداد به سمت شهر نهبندان حرکت کنین در میانه‌ی راه به یک تابلو می‌رسید که روی آن نوشته است به سمت کلوت‌های شهداد. مشخص است که به دلیل بیابانی بودن منطقه استفاده از خودروهای آف‌رود خیلی بهتون کمک میکنه و در برخی قسمت‌ها با وسیله‌ی سواری شخصی امکان تردد نیست.

در منطقه‌ی کلوت شهداد سافاری و شتر سواری جز به‌یاد ماندنی‌ترین تفریحاتیست که می‌توانید داشته باشیدو در این منطقه کمپ کردن و اقامت شبانه به شدت لذت بخش است اما باید حتما یک راهنمای  راه بلد همراه داشته باشید تا هم شما را در نحوه‌ی کمپینگ کویری راهنمایی کند و همچنین مجوزهای احتمالی لازم برای  کمپ زدن را نیز دریافت کند.

جالبه بدونید که پروفسور کردوانی، بیابان شناس و استاد دانشگاه تهران، اعتقاد دارد که کلوت شهداد زیباترین بیابان جهان و همچنین این نقطه گرم‌ترین نقطه‌ی جهان است!

دیدنی‌ها و امکانات کلوت شهداد

رود شور که تنها رودخانه‌ی دائمی کویر لوت است که تاثیر زیادی بر تشکیل این کلوت‌ها و آبادی‌ها در منطقه‌ی شهداد دارد مشاهده‌ی یک رود در وسط بیابان واقعا صحنه‌ای باورنکردنی‌ است. سرچشمه‌ی این رود کوه‌های شمال‌غرب بیرجند است. کاروانسرای شفیع آباد که در روستایی به همین نام واقع شده است نیز از دیگر دیدنی‌های آنجاست. قدمت این کاروانسرا به دوران قاجاریه باز می‌گردد.

در حوالی کلوت شهداد، کمپ کویری شهداد ایجاد شده است تا مسافران از امکانات رفاهی خوب بهره مند شوند. این کمپ، تنها کمپ کویری بیابان لوت است و به صورت شمالی- جنوبی در بین چندین کلوت احداث شده تا باد و طوفان های شن به آن آسیبی نزنند. در این کمپ به امکاناتی همچون سرویس بهداشتی، پارکینگ، ۴۰ آلاچیق با مصالح طبیعی برای شب‌مانی و تورهای کویری و تفریحات دسترسی دارید.

از دیگر دیدنی‌های کلوت شهداد به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • پلی گون ها یا شش ضلعی‌های نمکی
  • نبکا ها که گونه‌ای گیاه بیابانی هستند.
  • رسد ستارگان
  • خاک خاص منطقه‌ی شهداد
  • سافاری
  • چاه‌های عمیق
  • شتر سواری
کلوت

شهر نفرین شده یا تمدنی باستانی؟

برخی کلوت‌ها را بقایای شهری نفرین شده می‌دانند و این در داستان‌های محلی منطقه‌ی کرمان بسیار به گوش می‌خورد; در کتاب‌های صدر اسلام گفته شده است که ویرانه‌های شهری در پای کلوت قابل مشاهده است. اما شرایط اقلیمی  این منطقه طوری ست که نمی‌توان در اینجا زندگی کرد پس احتمالا شهر کاملا باستانی بوده است. با بررسی‌هایی که روی آثار کشف شده در این ناحیه انجام گرفت معلوم شد که آن‌ها برای دو تا سه هزار سال پیش از میلاد مسیح بوده‌اند. این احتمال وجود دارد که در این محل شهری وجود داشته اما در دوران باستان ناگهان این ناحیه تبدیل به کویر شده و شهر را از بین برده است. دلیل اصلی از بین رفتن تمدن باستانی این منطقه به طور دقیق مشخص نشده است.

توصیه می‌شود که …

توصیه می‌شود که اگه قصد سفری کوتاه مدت به کلوت شهداد را دارید حتما در طول روز آنجا نباشید. قبل از غروب به آنجا بروید تا بتوانید آسمان شگفت انگیز کویر را با ستارگان زیبایش ببینید و یا پیش از طلوع خورشید به این منطقه روید تا لحظه‌ی طلوع خورشید را در یکی از زیباترین بیابان‌های جهان را مشاهده کنین.

کلوت شهداد
کویر لوت

Tripema.com

1 پاسخ به “کلوت‌های شهداد

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *